• تماس با دکوسرام : 02188051928 , 02188051929 , 09121083178
 • استفاده درست
 • چیدمان درست
 • انتخاب درست

طرز کار استخرها چگونه است؟

 • PDF

شاید در نگاه اول استخر تفرجگاه ساده ای به نظر برسد اما در روزهای گرم تابستانی می توان به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات و اکتشافات بشر به آن نگاه کرد.

اغلب افراد استخرها را تنها به عنوان یک محوطه بزرگ پر از آب می شناسند ولی باید توجه داشت که برای آماده سازی یک استخر از تکنولوژی خاصی بهره گرفته می شود. حال اجازه دهید از نظر فنی نگاهی به استخرها داشته باشیم.

زیر سازی استخر

استخرها اشکال و اندازه های متفاوتی دارند، اما تقریباً می توان گفت که همه آنها از استخر کوچک حیاط گرفته تا استخرهای موج ساز پارک های آبی بر مبنای یک سری اصول اولیه ساخته می شوند. همه آنها دارای یک سری صافی، سیستم های تصفیه و سیستم پالایش، لوله، موتور، پمپ، و دستگاهای افزودن مواد شیمیایی هستند که آب را تمیز، صاف، و شفاف نگه می دارند.

دنیای آبی

یک استخر به طور اخص نیازمند یک سری اجزای ابتدایی و اصلی است:

 • محفظه آب
 • پمپ موتوری
 • فیلتر آب
 • خوراک دهنده شیمیایی
 • آبگذر
 • بازگشت دهنده آب
 • لوله های pvc که کلیه موارد فوق را به هم متصل می سازند.


کارکرد یک استخر به این شکل است که آب همواره در طول یک چرخه وارد استخر شده و از طرف دیگر خارج می شود و در حین این فرآیند از فیلترها و خوراک دهنده های شیمیایی عبور کرده و مجدداً پس از تصفیه به محوطه استخر باز می گردد.

با اتکا به این شیوه سیستم پمپاژ آب درون استخر را صاف و به دور از هر گونه باکتری و گرد و غبار و یا آلودگی های دیگر نگه می دارد. برخی از استخرها نیز دارای گرم کن می باشند و درجه حرارات آب را در حد دلخواه نگه می دارند.

انواع استخر

استخرها انواع و اقسام گوناگونی دارند. اولین تفاوتی که استخرهای مختلف را از هم جدا می سازد شکل ظاهری محوطه های آب است. که هر شکل دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. برخی از استخرها بر روی زمین بنا می شوند و از جمله ارزان ترین نوع استخرها می باشند و ساختن آنها نیز ساده می باشد که اکثراً با استفاده از کیت های آماده ساخته می شوند .

از انواع دیگر می توان به استخرهای فایبر گلاس اشاره کرد که از پلاستیک فشرده فایبر گلاس ساخته می شوند. به این منظور ابتدا شکل محفظه آب با استفاده از فایبر گلاس آماده می شود و سپس برای نصب نیاز به یک تیم متخصص می باشد.

سیستم آبگذر

آب موجود در یک استخر یک چرخه تصفیه را طی می کند. در طول یک پروسه نرمال آب می بایست از دو سیستم آبکشی در زیر استخر و چند کف گیر سطحی عبور کند.

آبکش ها معمولاً در عمیق ترین مکان قرار می گیرند. بیشتر گرد و غبار و کثیفی از این طریق تخلیه می شود. برای اینکه دست و پا و یا موی شناگران در آن گیر نکند، درپوش های مخصوص را برای آن در نظر گرفته اند.

کف گیرها نیز کار مشابهی نظیر آبکش ها انجام می دهند با این تفاوت که تنها آب را از قسمت بالایی استخر به داخل می کشند و معمولاً در 10 سانت بالایی استخر نصب می شوند. هر گونه برگ، روغن های ضد آفتاب، و مو از طریق این وسیله از استخر خارج می شود.

سیستم پمپاژ

به این دلیل که ما فقط فضای بیرونی استخر را می بینیم، تصور می کنیم که عملکرد آن نیز ساده است. قلب هر استخر سیستم پمپاژ آب آن است. این سیستم دارای یک موتور اصلی می باشد که آب از طریق لوله های زهکش متفاوت وارد آن می شود.

قبل از اینکه آب وارد پمپ اصلی شود از یک محوطه صافی فلزی عبور میکند و برگ و سایر مواردی که ممکن است در پمپ گیر کنند از آن جدا می شود و بعد به سمت فیلترهای دیگر روانه می شود.

فلتر شن

فیلترهای شن دارای مخزن های بزرگ فایبر گلاس، سیمان و یا فلز هستند که در آن نوعی شن مخصوص وجود دارد که وقتی آب وارد آن می شود نیروی جاذبه آب را به سمت پایین هدایت می کند، شن های ریز مخصوص در مخزن مانند یک فیلترعمل کرده و کلیه غبارها و سایر آلودگی ها را به خود جذب می کند.

مواد شیمیایی موجود در استخر

تلاش زیادی برای تمیز نگه داشتن آب انجام می پذیرد که از جمله ابتدایی ترین این امور متعادل ساختن مواد شیمیایی آب است.

عوامل بیماری زا نظیر ویروس ها و باکتری ها مضرات بیشماری را به همراه دارند. اگر مواد شیمیایی لازم به آب افزوده نشوند استخر تبدیل می شود به بهترین مکان برای رشد انواع میکرو ارگانیسم ها نظیر انگل و میکروب و انتقال آن از یک انسان به انسان دیگر ساده است.

باید توجه داشت که اگر آب موجود در استخر دارای مواد شیمیایی کنترل نشده باشد، هم به بدنه استخر آسیب می رساند و هم به شناگران؛ و عدم تعادل این مواد شیمیایی به ویژه برای چشم و پوست مضر می باشد.

یکی از رایج ترین مواد ضد عفونی کننده استخرها "کلر" است. که وقتی به آب اضافه می شود، عمل اکسیداسیون را انجام داده و آب را ضد عفونی می کند.

سایر جرم گیر ها نظیر انواعی که حاوی برمید هستند نیز در این حوزه کاربرد وسیعی دارند. ضد عفونی کننده کلر عمدتاً به صورت مایع، پودر و یا قرص موجود می باشد و در هر کجا از چرخه تصفیه می تواند به آب اضافه شود، اما بهتر است پس از اتمام فرآیند تصفیه توسط خوراک دهنده اصلی به آب اضافه شود.

کلر در معرض اشعه فرا بنفش با مواد دیگر ترکیب می شود به همین دلیل تثبت کننده ای نظیر اسید سیانوریک باید به آن اضافه شود تا ترکیب آن ثابت باقی بماند.

میزان ph

میزان ph آب با توجه به میزان اسید آلکالین اندازه گیری می شود. به زبان ساده تر آبی که بیش از اندازه اسیدی و یا قلیایی باشد برای بدن مطلوب نیست. اسیدی بودن زیاد باعث ایجاد خارش و اذیت پوست و قلیایی بودن زیاد سبب تیرگی و کدر شدن آب می شود و بر میزان موثر بودن کلر نیز تاثیر می گذارد.

عدد صفر نشاندهنده آخرین مرحله اسیدی بودن و 14 قلیایی بودن زیاد را نشان می دهد و 7 بهترین میزان ph است.

اکثر کارشناسان عددی بین 7.2 تا 7.8 را مطلوب ترین میزان ph برای استخرها در نظر گرفته اند.

پس از مطالعه مطالب فوق متوجه فرایند تکنولوژیک حائز اهمیت بکار رفته در ساختمان استخر ها شده اید و می بینید که چه فن و علمی در ساخت استخر ها به کار گرفته می شود تا شما مطلوب ترین بهره را ببرید.

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۶

شما در صفحه مقابل قرار دارید : سئوالات متداول . طرز کار استخرها چگونه است؟