• تماس با دکوسرام : 02188051928 , 02188051929 , 09121083178
  • استفاده درست
  • چیدمان درست
  • انتخاب درست

روش استفاده از سونای مادون قرمز چیست؟

  • PDF

استفاده از سونای مادون قرمز دستورالعمل خاص و مهمی ندارد. استفاده از آن چند مرحله ساده دارد که می توانید آن را طبق نیاز خود تنظیم کنید.

قدم اول: آماده شدن برای سونا

این مرحله را با روشن کردن سونا و تنظیم دمای مورد علاقه آن شروع کنید. دمای معمول بین 110 تا 120 f می باشد اما امتحان کنید چه دمایی برای شما مناسب است. حتی شما می توانید دما را در طول جلسه سونا کم یا زیاد کنید که این بستگی به وضعیت شما در آن لحظه و دمای محیط بیرون و درون دارد.

در این بین شما 10 تا 20 دقیقه زمان دارید تا سونا گرم شود. یک انتخاب برای استفاده از این زمان این است که میتوانید یک دوش گرم بگیرید.این کار باعث تعریق بیشتر شما در طول جلسه سونا می شود. فراموش نکنید که خودتان را قبل از رفتن به سونا خشک کنید چرا که آب و رطوبت بدنتان باعث تیره شدن و تاب برداشتن چوب اتاق سونا می­شود.

برخی افراد قبل از رفتن به سونا نرمش میکنند چرا که این کار باعث میشود تا در سونا زودتر عرق کنند. قبل از سونا تصمیم بگیرید که در طول جلسه سونا می خواهید چه کار کنید.شاید طول جلسه سونا فرصت مناسبی باشد تا مطالعه کنید و یا سی دی بگذارید و گوش کنید و شاید هم اصلا بخواهید تمرینات تنفسی انجام دهید تا به آرامش بیشتری برسید.

می توانید نوشیدنی تازه با خود به سونا ببرید و از آن لذت ببرید.

در طول جلسه سونا شاید به وسایلی لازم پیدا کنید که حوله میتوانید یکی از آنها باشد تا بتوانید عرق بدن خود را خشک کنید. این وسایل را قبلا آماده کنید.

قدم دوم: استفاده از سونای مادون قرمز

وقتی که سونا آماده شد وارید شوید و در وضعیت مناسبی که راحت هستید بنشینید. فراموش نکنید تا تایمر را تنظیم کنید. زمان تایمر را در استفاده های اول کم و در حد 20 دقیقه تنظیم کنید و به تدریج در جلسات بعدی زمان آن را افزایش دهید.

در طول جلسه سونا کارهای زیادی میتوانید انجام دهید مثلا می توانید فقط بنشینید و از احساس تابیدن امواج مادون قرمز به بدنتان و اینکه چگونه بدنتان شروع به عرق کردن میکند و چگونه کل بدنتان گرم میشود لذت ببرید. و اینکه چگونه دم و بازدم میکنید.

یا اینکه میتوانید به آرامی قسمتهایی از بدن خود را ماساژ دهید و یا اینکه از شخص دیگری بخواهید بدن شما را ماساژ دهد. یا میتوانید به موسیقی گوش دهید و یا از پخش فیلم dvd استفاده کنید( بعضی از مدلهای سونای مادون قرمز این امکانات را دارند).

از آنجایی که سونای مادون قرمز دمای محیط کمتری نسبت به سونای سنتی دارد و نیز خبری از آب و بخار در آن نیست، بنابراین دامنه فعالیتهای بیشتری در طول جلسه سونا دارید. اما به هر حال دما در این نوع سونا هنوز میتواند بالا باشد و این محیط نمیتواند مناسب برای کارهای فکری باشد پس انجام کارهایی که نیاز به تفکر دارد، توصیه نمی­شود.

ابتدا سعی کنید با چراغهای خاموش و در تاریکی سونا بگیرید، شاید تجربه جالبی باشد. اگر احساس کردید خیلی گرم است پنجره تهویه سونا را باز کنید.(بیشتر سوناها این پنجره را دارند)، یا خیلی ساده درب سونا را برای مدت کوتاهی باز کنید. فراموش نکنید که هر چند دقیقه یکبار عرقتان را خشک کنید که این خود منجر به تعریق بیشتر میشود.

سونای مادون قرمز میتواند سبب بالا رفتن دمای بدن و تب شود بنابراین باید با دقت استفاده شود. به عنوان یک اصل همیشگی، اگر زمانی عرق کردنتان متوقف شد و احساس ناخوشایند و بدی کردید، خیلی سریع از سونا خارج شوید. به هيچ عنوان قبل و بعد از سونا از مشروبات الكلي، قهوه و نوشابه هاي گازدار استفاده نكنيد. اگر تب دارید و یا حالتان خوب نیست، بهتر است به سونا نروید. هیچ وقت خودتان را مجبور به سونا رفتن نکنید. هرگز در سونا نخوابید.

هنگام رفتن به سونا چقدر لباس بیپوشیم؟ بدون لباس، بهترین انتخاب است. اما لباس حمام و یا شورت و تی شرت نیز خوبند. لباس مانع تابش اشعه مادون قرمز میشود و اجازه نمی دهد به بدنتان برسد.

هرچند وقت یکبار باید به سونا برویم؟ ابتدا با یکبار و دوبار در هفته شروع کنید. بیشتر مردم با این جدول زمانی موافقند پس از آن میتوانید جدول زمانی را طبق نیاز خود تنظیم کنید.

قدم سوم: بعد از سونا
خیلی مهم است که بعد از سونا خیلی سریع و با عجله از سونا خارج نشوید پیشنهاد میشود که بعد از جلسه سونا به مدت 15 دقیقه در سونا باقی بمانید. اولین و مهمترین اصل اینست که بعد از سونا به بدنتان فرصت دهید تا آرام بگیرد. تغییر سریع به محیط سرد میتواند به بدنتان شوک وارد کند.

پس از سونا دوش بگیرید تا عرق بدنتان کاملا پاک شود. سعی کنید از ژل و صابون استفاده نکنید چرا که منافذ پوست بدنتان بعد از تعریق باز هستند و مواد شیمیایی میتواند وارد بدنتان شود و منافذ را نیز مسدود کنند.

سونایی که این همه حال به شما داده مستحقق حال نیز میباشد. آن را خاموش کنید و دوشاخه آن را از پریز بکشید. سپس با پارچه نرم آن را پاک کنید تا هرگونه عرق و آب باقی مانده بر روی آن پاک شود. این کار باعث تازه ماندن و عمر بیشتر سونا می گردد.

از سونایتان لذت ببرید.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۴۰

شما در صفحه مقابل قرار دارید : سئوالات متداول . روش استفاده از سونای مادون قرمز چیست؟